Elif Ayla (?)

27 Eylül 2020, Ankara

Yazarlık, yayın koordinatörlüğü ve editörlüğü, yazar koçluğu ve çevirmenlik yapan Elif Ayla; ayrıca, çocuklara kitapları sevdirmek, onları kitaplarla buluşturmak için de birçok etkinlik de düzenliyor.


Elif Ayla hakkında -kendi yazdığı kitaplarında mutlaka vardır diye düşünüyorum- çok fazla bilgi edinemedim. Ancak bir kaç sitede birşeyler buldum:

Milliyet Gazetesi’nde:

“Sokakları deniz kokan o şehirde doğdu. Bahçesinde bir hurmayla bir de iğde ağacı olan o cami yapıldıktan tam ama tam 600 yıl sonra. Musalla taşında beş taş oynadı. Nil kenarında hiç kahve içmedi. Ama Üsküdar sahilinde içti. Küçüklüğünden beri ermeye çalışıyordu. Bunun için iğdeyle yetinmedi. İncir ağacının altında, üstünde, muhtelif yerlerinde kitap okudu. Netice malum.

Doğduğu yerden dolayı adı Zeytincir olacaktı. Kader, Lamelif oldu. Okudu, yazdı falan. Sonra başına talih kuşu mu kondu, yedi kandili Süreyya’nın tacı mı oturdu bilinmez, bir minareler sarayına geliverdi. Bütün o camilerin ve masalların ve kedilerin ve kokuların toplandığı o şehre. Tam masalın içinden geçiyorum diyordu ki orada kalıverdi. Çünkü masalda baktığı yer, bir örümcek ağının sakınıp sakladığı bir ahir zaman düşüydü.
Bu yazar tanıtımını okuyup da ben bundan bir şey anlamadım diyenler, zaten kim hayattan bir şey anlamış…”

Hayy Kitabın yazar tanıtım sayfasında:

“Bir masalın içinde açtı gözlerini. Deniz kokusuyla ünlü o şehirde doğdu. Hatırlamış olmalısınız. Çok ama çok kitap okudu. Okurken de büyüdü. Okullarını bitirdi. Sonra, minareleri ve kedileriyle ünlü o şehre geldi. Onu da bildiğinizi biliyorum. Dünya kadar kitapları olan bu güzel şehirde, kitaplar yazdı.

Kitapların içinde akan zamanla birlikte, yazar da zaman suyunun içinde sürüklenmeye devam etti. İçinden büyük nehirlerin geçtiği, ünlü romanların yazıldığı, kocaman kocaman kiliselerin olduğu bir ülkeye geçti. Bir ipucu daha, o yer saatleriyle ünlüydü. Seyyah olan yazarın burada da canı sıkıldı. Tuttu, kendini başka başka şehirlerin sularına attı. Öyle çok şehir gördü ki, galiba artık başı döndü. Şehirler birbirine eklendikçe, anlatacak çok şey, yazacak çok masal buluyordu, bu işi çok sevdi.”

Yazarınız şimdi, gözlerini içinde açtığı masalı dinlemeye devam ediyor. Saat tiktaklarına bakıp sizin için harflerden kayıklar yapıyor. Onları masalların içine bırakıyor ve yere uzanıp sizin için yüzdürüyor.”


Halen Hayy Kitap İletişim‘in Çocuk Kitapları Yayın Koordinatörü olarak görev yapan Elif Ayla’nın -yazıyı kaleme aldığım gün itibariyle- yayımlanmış kitapları şunlar:

 1. Kalbin Limon Hali (Hayy Kitap, 2008)
 2. En Güzel Misafir Sofraları, 81 İlden Çorbalar, Yemekler, Tatlılar ve Hamur İşleri (Hayy Kitap, 2011)
 3. Memleket Kazan Ben Kepçe, Evliya Çelebi ile Gezelim Gülelim-1 (Nesil Yayınları, 2012)
 4. Şerbet ve Hoşaf, Hatıralarda Kalan Yudum Yudum Lezzetler (Hayy Kitap, 2014)
 5. Ben Mercan, Zirzopluk Benden Sorulur (Hayy Kitap, 2016)
 6. Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği (Hayy Kitap, 2016)
 7. Keço, Bir Yavru Keçi, Balık Olmak İsterse… (Hayy Kitap, 2016)
 8. Çocuklar İçin Gaziantep Şehir Rehberi (Hayy Kitap, 2017)
 9. II. Abdülhamid’in Çocukluk Düşleri (Hayy Kitap, 2018)
 10. Tarhana (Uçan Fil Yayınları, 2019)
 11. Zap Suyu Düşleri (Hayy Kitap, 2019)

Bunların yanında iki tane de yaptığı çeviri kitabına ulaştım:

 1. Pusudaki Panter (Amos Oz, Doğan Kitap, 2012)
 2. İyi Hisset (Patrick Holford, Doğan Kitap, 2013)

Elif Ayla’yı daha yakından tanımak, yazılarına göz atmak isteyenler için:

elifaylaelif (Instagram),

@elifaylaelif (Picuki)…


Kaynaklar:

 1. Milliyet (08.08.2011) “En Güzel Misafir Sofraları”
 2. Hayy Kitap “Yazar Hakkında”
 3. Kidega “Elif Ayla”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.