Giulio Tampalini (1971)

Giulio Tampalini

4 Ekim 2020, Ankara

İtalya’nın önde gelen gitaristlerinden biri olduğu gibi uluslararası alanda da en popüler ve karizmatik klasik gitaristlerden biri olarak takdir edilen Tampalini, ülkesinde ve yurtdışında düzenli ve kapsamlı turlar yapan sanatçı, 25’ten fazla albüm kaydı yapmış, 2000’den fazla da konser vermiştir.


1971 Brescia doğumlu olan Giulio Tampalini, müzik çalışmalarını kendi kentinin Konservatuarı’nda tamamlamış, devamında da Conservatorio Giorgio Federico Ghedini‘den tam not ve onur belgesiyle mezun olmuştur.

Hem ülkesi İtalya’da hem de uluslarası yarışmalarda sayısız ödüle layık görülen sanatçı, solo icracı olarak gitar çalmakta, aynı zamanda oda müziği, orkestra, koro, yaylı çalgılar, perküsyonlar, saksafon ve daha birçok farklı topluluklarla müzik yapmaktadır.

Tampalini, bir yandan Fondazione Accademia Internazionale‘de ve Conservatorio Antonio Buzzolla‘da gitar profesörü olarak görev yapmakta, bir yandan da davetli olarak Avrupa’nın her yerinde usta eğitimler vermektedir.

Dünyaca ünlü Warner Music Classics‘in de sanatçısı olan Tampalini’nin gitarları İngiliz gitar yapımcısı Philip Woodfield‘a yapımıdır.

Tampalini’nin yazımıza konu Francisco Tárrega’nın tüm çalışmalarını içeren önceki albümü (Concerto Editions), 2003 yılında Alessandria’daki Uluslararası Gitar Kongresi’nde Altın Gitar ile ödüllendirilmiştir.


Sanatçı’nın diğer çalışmalarını dinlemek isteyenler için youtube kanalı: Giulio Tampalini


Kaynaklar

  1. Wikipedia “Giulio Tampalini”
  2. Giulio Tampalini (Kendi sitesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.