John Steinbeck Okumaları

  10.02.2021 – Ankara;

  John Steinbeck, geçmişte okumaktan keyif aldığım biriydi, aynı zamanda etkilediğim de biri. Birçoğumuz gibi bir çırpıda okuyup bitiriverdiğim Fareler ve İnsanlar kitabıyla tanımıştım onu. Gazap Üzümleri’yle dostluğumuz bir nebze pekişmiş olsa da devamını getirememiştim. Bugünlerde yeniden okuma isteği duydum Steinbeck’i. Ancak, bu kez kendi okuma disiplinim içerisinde yapmak istiyorum bunu.

  Öncelikle Steinbeck’i tanıyarak yola çıkmak istedim fakat yazar hakkında basılı bir biyografik çalışma bulamadım. Bu yüzden de internet ortamında bulmak durumunda kaldım aradıklarımı. İlk adresim çağımızın ansiklopedisi olarak kabul gören Wikipedia ve Türkçesi Vikipedi oldu. Karşıma çıkan Steinbeck hakkındaki bir kaç makaleyi de okudum iyi oldu. Okumalar esnasında edindiğim yeni bilgiler olursa gerek buraya gerek yaşamöyküsüne ekleyeceğim.

  Bir yandan Steinbeck’i tanırken bir yandan da okuma listemi ve sıralamasını oluşturdum. Yaşam öyküsünü aktarırken içerisinde kitapların ortaya çıkış zamanlarını da belirttim bu yüzden. Kitapların hangi koşullarda yazıldığını bilmek kitapların ruhuna ulaşabilmeyi sağlıyor. Yaratıcılarının sırlarını satır aralarında gizli gizli de olsa fısıldıyorlar, hangi düşün, özlemin, niyetlerin dışavurumu olduklarını.

  Steinbeck’in dilimize çevrilmiş 23 kitabı var ancak bu kitaplarının hiçbiri kütüphanemde bulunmuyor. Bu nedenle her biri için başlı başına bir edinme macerası da başlayacak. Altın Kupa, yazarın ilk kitabı, dolayısıyla benim de başlama çizgim. Diğerlerini de zamanı geldikçe sıra dâhilinde edinip, okuyamayı hedefliyorum.

  1 – Altın Kupa

  2 – Cennet Çayırı

  3 – Al Midilli
  4 – Bilinmeyen Bir Tanrıya
  6 – Bitmeyen Kavga
  7 – Fareler ve İnsanlar
  8 – Uzun Vadi
  9 – Gazap Üzümleri
  10 – Ay Batarken
  11 – Sardalye Sokağı
  12 – Asiler Otobüsü
  13 – İnci
  14 – Alev
  15 – Cennetin Doğusu
  16 – Tatlı Perşembe
  17 – Kısa Süren Saltanat
  18 – Bir Savaş Vardı
  19 – Kaygılarımızın Kışı
  20 – Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında
  21 – Amerika ve Amerikalılar / Ben Bir Devrimciyim
  22 – Zapata
  23 – Mektuplarda Bir Yaşam

  Taramalar esnasında yazarın tespit edebildiğim eserleri ile eşleştiremediğim kitaplar da çıktı karşıma. Bazılarının farklı isimlerle yayımlanmış olup, yukarıdaki kitaplardan birisi olabileceğini düşünüyorum. Değillerse de devamında onları da edinip okumayı isterim:

  1. Bir Numaralı Evde Olanlar (Varlık Yayınları, 1955)
  2. Kenar Mahalle (Güven Basım Yayınevi, 1973)
  3. Kasımpatları (Yeditepe Yayınları, 1953)    
  4. Acı Hayat (Altın Kitaplar, 1984)
  5. Ak Bıldırcın (Varlık yayınları, 1968)
  6. Arka Mahalle (Adnis Yayıncılık, 2015)
  7. Çılgın Dünyadan Uzak (Halk Kitabevi, 1967)
  8. Kaçış (Varlık yayınları, 1954)
  9. Savaş Üzerine Mektuplar (Elif Yayınları, 1962)

  Bir de Geert Mak‘ın 2010 yılında, 1960’ta köpeği Charley ile Amerika’yı bir uçtan bir uca keşfe çıkan Steinbeck’in izlerini takip ederek, yaptığı yolcuklarını anlattığı Steinbeck’in Ruhuyla Amerika Yollarında (Literatür Yayıncılık, 2017) kitabı var. Amerika’nın ve Amerikalıların 50 yıllık bir değişim, dönüşüm öyküsünü anlatıyor. Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında‘nın ardından okunabilir diye düşünüyorum.

  Steinbeck’in Ruhuyla Amerika Yollarında için detaylar

  Okuduklarımı farklı bir gözle görebilmek, onların zihnimdeki yerlerini bir de görsel anlamda sağlamlaştırabilmek adına -varsa- her okuma sonunda sinema filmlerini, tiyatro oyunlarını da izlemeyi hedefliyorum.


  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.