Barbusse Okumaları…

04.09.2021 – Ankara,

Dost Kitabevi için Ankara kitap dünyasının nabzını tutan mağaza olarak bahsetsem sanırım abartmış olmam. Benim de birçok Ankara okuru gibi Kızılay’a uğradığımda mutlaka gezip dolaştığım bir yerdir. Yeni çıkanlar bölümünü dolaştıktan sonra, indirimli kitapların satıldığı bölüme uğrarım. Sergilenen kitaplar stoklar tükenmediğinden genelde aynı olsa da farklı kitaplar görebilme umuduyla yine de hepsine bir göz atarım sıradan.

Bir ara Yordam Kitap yayınları bu bölümde yer alıyordu, bu sayede epey bir kitap almıştım. Okumaya konu Aydınlık da bu kitaplardan biri.

Henri Barbusse (okunuşu Ohri Barbüs) adı çocukluğumda yeri olan bir isimdi. Dönem itibariyle devrimci abilerimizin okuduğu ve etkilendiği kitaplardandı Ateş romanı. Bizim yaşımız okumaya yetmedi bu kitapları, sonrasında da hatırımızdan yitip gitti. Aydınlık‘ı görünce Barbusse ile yeniden karşılaştığıma sevinmiş, kaçırmadan almıştım. Ateş‘i de en kısa zamanda de temin ederek okumalarıma katmayı istiyorum.

Aydınlık‘ta kısa bir yaşamöyküsü bulunsa da ben hem yazarı biraz daha tanımak hem de eserlerini belirleyebilmek adına biraz tarama yaptım ve bir yaşam öyküsü oluşturdum:

Taramalar esnasında ayrıca;

  • Yazarın kendi eserleri dışında, önsöz yazdığı Marcel Ollivier’in Spartacus (Pencere Yayınları, 2000) ve Wartkes Tewekelyan’ın Hayatın Anlamı (Pencere Yayınları, 2000)’na,
  • Dr. Hikmet Kıvılcımı’nın Barbusse’ün hayatını anlattığı Devrimci Aydın Nedir? – Henri Barbusse (Sosyal İnsan Yayınları, 2011)’e
  • Nâzım Hikmet‘in, Taranta Babu’ya Mektuplar kitabının 1935 tarihli ilk baskısını Henri Barbusse’e, adadığı bilgilerine ulaştım.

Okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.